Toyota’nın Son Hybrid Ürünü


Geçen hafta hybrid araçların teknolojisinden bahsetmiştik. Bu hafta Toyota’nın geliştirdiği sedan modeli FCV-R’yi inceleyelim. Otomotiv ürüticilerinden dünya liderleri arasında olan Toyota bu modeliyle 0 emisyonlu hidrojen yakıt hücreli hibrit araç teknolojisinde gelinin son noktayı bizlere sunacak.

   Toyota hidrojen yakıt hücresini ve yüksek basınçlı hidrojen tankını geliştirerek, petrol yakıtlı motorun yerine yakıt hücresi depolarını yerleştirerek hybride dönüştürme çalışmalarını Frankfurt’ta tanıtacak.

    Pillerin dayanıklılığı ve güvenliği başta olmak üzere, maliyet azaltma konularında da araştırmalarına devam eden Toyota, geleneksel içten yanmalı motorların performanslarına eşdeğer sedan yakıt hücreli hibrit aracını 2015 yılında Japonya, ABD ve Avrupa pazarına sunacak. Bu model, Toyota’nın litre başına 3,0 kW ile dünyanın en yüksek güç yoğunluğuna sahip, ilk hidrojen yakıt hücreli 4 kapılı sedanı olacak. Frankfurt Motor Show’da tanıtılacak olan FCHV yakıt hücreli konsept sedan Toyota Avensis modeli ile yakın ölçülere sahip. -30°C’de çalışabilen FCHV, 830 km’ye varan bir menzil sunarken, çevreye sadece su buharı salıyor.

    Toyota’nın Avrupa’da satılan otomobillerinin CO2 emisyon değerleri 2015 yılındaki hedefi aşarak 103.6 gr/km’ye* ulaşmış ve böylece Toyota, Avrupa’nın en çeverci markası konumundadır.


*FCHV : Hidrojen yakıt hücreli hibrit araç.
                                                                                                     Musa Safa Balcı
SHARE

About Güzelkelam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder