Hybrid TeknolojisiGelişen dünyada hızla gelişen bir teknoloji hybrid. Pek çok kez duymaya başladık. Peki gerçekten hybrid teknolojisi nedir ve farklı mimarileri nelerdir?.  

Kısaca hybrid araçlar 2 yada daha fazla enerji kaynağından en az birisinin elektrik enerjisi verdiği araç olarak kabul edilir.   Hybrid motorlu araçları asıl amacı benzin sarfiyatını azaltmak. Bunun dışında da yakıt emisyonunu da temiz bir dünya için çok önemli bir durum. Artan araç sayılarından dolayı dünyamız gittikçe kirleniyor. Bu anlamda hybrid araçlar büyük önem taşımakta. Günümüzde gittikçe artan karbon emisyonu doğal olarak iklimleri etkilemekte ve her soluk alışımızda bizlere doğrudan teshiri olmaktadır. Büyük şehirle de bu daha da göze çarpmakta, hava şartlarına göre akşam saatlerinde kirli havanın kokusunu alır bile olduk. Peki hybrid bize ne sağlayacak. Aslında çoğu kişi hybrid kavramını benzinden tasarruf ettirecek bir teknoloji olarak baksa da şu anda bu olgu tam olarak gerçekleşecek gibi değil. Bunun en büyük sebepleri bu araçların alım maliyetlerinin çok yüksek olmasıdır. Aracı aldığınızda aslında 10 senelik yakıt paranızı peşin ödemişsiniz gibi bir durum ile karşılaşılıyor. Bunu amorti etmek için aracı ne kadar süre kullanacaksınız, ayrıca bu araçların bakım maliyetleri ve teknolojisinin çabuk ilerlemesine bağlı olarak aracın batarya teknolojisine uygun ilerde yedek parça temini gibi sorunlar en büyük kabuslar.


 Yakıt sarfiyatını nasıl sağlıyor bunu bir inceleyelim. Diğer araçlar içten yanmalı bir motor ile giderken, hybrid araçlar gücü 2 ayrı motora paylaştırıyor. Araç çalışma sırasında bildiğimiz içten yanmalı motor ile çalıştırılırken yaklaşık 15 km/s hızdan itibaren içinde bulundurduğu elektriklik motorun gücüyle ilerleyişini sağlıyor. Lakin yüksek hızlarda tekrar diğer motora geçiyor. Elektrikli motorun sağladığı güç diğer motorlara göre daha düşüktür.  Ancak, veriminin daha yüksek olması bizlere yakıtın daha etkin kullanılacağını buna bağlı olarak da yakıtın daha az harcanacağını gösteriyor.  Araç ile yokuş yukarı çıkarken ne olacak? İşte tam olarak burada hybrid teknolojisi devreye giriyor. İçten yanmalı motordaki performans kayıpları, bir elektrik motorunun devreye girmesi veya ortak çalışmalarıyla bu güç düşüşü telafi ediliyor. Bunun en büyük avantajı klasik motorlara göre daha küçük boyutlu ( veya litresi daha az ) içten yanmalı motorların seçilebilmesi. İlerki dönemlerde hybrid motorlarını çok fazlaca trafikte görmeye başlayacağımızı umuyorum.

                                                                                                      Musa Safa Balcı
SHARE

About Güzelkelam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder