Yeni Citroen Cactus Ve Airbump Teknolojisi

Sürekli değişim gösteren şu hayatımıza bambaşka değişiklik katmak isteyen Citroen ilginç tasarımıyla öne çıkan yeni Cactus'ü bizlere sunuyor. Eylül ayında yollarda görmeye başladığımız Cactus C Crossover segmentinde rakipleriyle rekabet içine girmiş durumda. Kendine özgü farklı tasarımının yanında en büyük özelliği ise Airbump teknolojisi. 
Peki bu Airbump teknolojisi nedir? 
Hava kapsülleri amortisör görevi görerek otomobili dışarıdan gelebilecek ufak darbelere karşı koruyor. Airbump’da kullanılan TPU (termoplastik polüretan), adlı özel malzeme renk atmama özelliği de taşıyor. Ayrıca bu teknolojisi ekstra bir bakım ve onarım maliyeti olmadığından maliyete de katkısı bulunuyor. Şehir içi küçük kazaların fazlaca gerçekleştiği (yaklaşık 5 km/s hıza kadar olan sürtmeler) ülkemizde en çok hasar gören metalleri koruyan Airbump teknolojisi oluyor. Bu teknoloji sayesinde Citroen Cactus “Yılın En İyi Otomobil Teknolojisi”ni belirleyen Technobest oylamasında birinci gelerek ödül almayı başardı.

    Bu sıra dışı tasarımı zaten markanın diğer modellerinden de hatırlıyoruz. C4 Picasso’dan anımsadığımız gündüz farları  modele agresif bakışlar karmış. Esas far grubu ise bu LED’lerin hemen altında bulunuyor. Bu otomobile Off-Road silueti sunarken, modelin sadece 2 çeker olarak sunulduğunu ve 4 çeker versiyonunun henüz düşünülmediğini belirtelim.Üç kollu direksiyon altı ve üstü düzleştirilerek tasarlanmış. Direksiyon üzerindeki kumandalar sayesinde Cactus size erişim konusunda kolaylık sağlamış. Dizel motorunda Citroen'in diğer modellerinden tanıdığımız 1.6 e-Hdi motor karşılıyor bizi. C4 Cactus, 3750 d/d’de 92 Hp güç, 1750 d/d’d 230 Nm tork değeri sizlere sunmakta. Fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi 3.6 lt. Fakat günümüz dünyasında özellikle ülkemizde bu değeri tutturmak pek mümkün olmayacağı fikrindeyim. Ortalama 5 lt civarında bir yakıt tüketimimiz olacaktır ki bu bile iyi bir değer.
                                                                        Musa Safa Balcı
SHARE

About Güzelkelam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder