3D Yazıcılar

Hayal ettiğiniz, kendinizin tasarladığı bir objeyi katı formda basmak artık mümkün hale geldi. Bu işlemi 3 boyutlu yazıcılarla gerçekleştirebilirsiniz. Üç boyutlu yazıcılar üretim teknolojisinde yeni bir devrim niteliğinde olacağa benziyor. Bu teknoloji sadece profesyonel olarak tasarım yapan kişilere değil yenilikçi ve hayal gücü yüksek olan herkese hitap ediyor. 1980’li yıllarda başlamış olan bu serüven 2010 yılından sonra daha yukarı doğru bir ivme kazanmış olup günümüzde adını daha sık duyurmaya başlamıştır. Daha az üretim maliyetleri, teknolojik birçok alanda sağladığı avantajlar, birçok sayıdaki girişimci firmanın bu alanda yatırım yapması vb. sebepler bu teknolojinin yıldızının parlamasına sebep olacak faktörler olarak gözüküyor. Bu alanda faaliyet gösteren birçok firma üç boyutlu yazıcı üretebilmekte ve satışını gerçekleştirebilmektedir. Verilere göre üç boyutlu yazıcı pazar hacmi 2012 yılında 2.2  milyar dolara erişmiş, büyüme rakamlarına göre ise 2015 yılının sonunda 5.2 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir.

            Birçok türde hammadde özellikle PLA ve ABS adı verilen sert plastik yapıdaki maddeler kullanılarak baskı işlemi yapılmaktadır. Öncelikle, üretilmek istenen obje bilgisayarda CAD adı verilen programlarla tasarlanarak ya da üç boyutlu tarayıcılar ile taranarak sanal ortama aktarılıyor. Bilgisayar ortamında hazırlanmış olan üç boyutlu obje sanal olarak katmanlarına bölünüyor. Her bir katmanının eritilen hammadde dökülerek üst üste gelecek şekilde basımı gerçekleştiriliyor. Üç boyutlu yazıcılar elektronik parçalar ve motorlar dışında neredeyse bütün mekanik parçalarını kendisi basabilme özelliğine sahiptir. Önümüzdeki yıllarda üç boyutlu yazıcıların kendisini tamamen basabilecek özelliklerde olması tahmin edilmektedir. 3D tasarım yapmak zor ve yetenek isteyen bir işlemdir. Bu sebeple bazı web siteleri üzerinde başkaları tarafından tasarlanmış birçok baskıya hazır üç boyutlu tasarım ücretsiz olarak indirilebilir ve basılabilir.


            Günümüzde üç boyutlu yazıcı teknolojisi birçok alanda kullanılmaktadır. Başta mücev­her, aksesuar, ayakkabı tasarımı başta olmak üzere, endüstriyel ve mimari tasarımlarda, inşaat mühendisliğinde, yapı işlerinde, otomotiv sanayisinde, hava-uzay, dişçilik ve tıp sektöründe, eğitimde, coğrafi bilgi sistemle­rinde ve farklı alanlardaki bilimsel çalışmalarda bir­çok ülkede yaygın olarak kullanılıyor. Bu yazıcılar sa­nayi sektöründe yaygın olarak kullanılmaya devam edilmekte olup bu yazıcıların küçük ve geliştirilmiş masa üstü modelleri, artık evlerimize de girebilir duruma gelmiştir. Üç boyutlu yazıcılar evleri­mize girdiğinde hayal ettiğimiz, ihtiyacımız olan ürünü kendi başımıza üretebilir konuma geleceğiz.
                                                                                                       Ali Geçer
SHARE

About Güzelkelam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder