MERAK EDİLEN BİR PARA BİRİMİ:BİTCOİN


Son günlerde haberlerin, köşe yazısı ve sohbetlerin yeni ve revaçta konusu bitcoin oldu.

Tek kelime bir çok kavramı birden karşıladığı için de kafaları iyice karıştırdı. Twitter’dan yayın yapan @BitcoinHaber platformu 10 soruda bitcoin’in açıkladı. İşte o 10 soru ve cevapları…

Bitcoin nedir?
Bitcoin'in ilk anlamı bir para birimi, ancak bu parayı resmi olarak kullanan bir devlet henüz yok. BTC kısa ismi ile yaygın olarak bilinse de Uluslararası Standartlara XBT olarak geçti. Borsalarda alınıp satılıyor.
KKTC merkezli bir site değişim yapıyor. En büyük hacme sahip bitcoin borsası Çinde bulunuyor. Türkiye'de mevzuat izin vermediği için bir tek KKTC merkezli site Türk Lirası ile değişim hizmeti veriyor.

Kimler kullanıyor?
Mal ve hizmet alımı için tüm dünyada kullanılmaya yeni yeni başladı. Özellikle internet üzerinden satış yapan siteler ödeme seçeneklerine bitcoini de eklediler. Böylelikle kredi kartı olmadığı için çevrimiçi alışveriş yapamayan hatırı sayılır bir kitleyi de müşteri olarak kazandılar.
Mağazalarda kullanımı ise çok yaygın olmasa da ABD ve Rusya'da ünlü bir sandviç zinciri de dahil olmak üzere bitcoin kabul eden yerler var.

Birimleri nasıl hesaplanıyor?
1 BTC virgülden sonra 8 haneye kadar küçük birimlere bölünebiliyor. 0,001 BTC'ye mili bitcoin, 0,000001 BTC'ye mikro bitcoin (uBTC), 0,00000001 BTC'ye ise Satoşi adı veriliyor.
Bitcoin hiçbir devlet ya da kuruma ait olmadığı için resmi bir sembolü de bulunmuyor. Yaygın olarak kullanılan çift çizgili B harfi bağımsız grafik tasarımcıların geliştirdiği sembollerden sadece bir tanesi.

Nasıl çalışıyor?
Bitcoin en basit tanımıyla bir muhasebe defterinden ibaret. Defterde alacaklı ve borçlubirer hesap numarasıyla ifade ediliyor. Tutar hanesinde ise işlem miktarı yazıyor.
Hesap numarası yerine şehir isimleri kullansaydık bitcoin defterindeki satırlar şuna benzerdi: Ankara'dan İstanbul'a 5 birim gönder İstanbul'dan İzmir'e 3 birim gönder

Nasıl değerleniyor?
Buradaki birimlerin TL, euro ya da altın gibi fiziki bir karşılığı yok. Yani teknik olarak aslında para bile sayılmıyor. Sistemi geliştirenler bu birime bitcoin adını vermişler. İlk başlarda kimse için bir değeri olmayan bu sayılar kullanan sayısı arttıkça ve kullanıcılar kendilerine gönderilen bitcoin birimlerine bir değer atfettikçe anlam kazanmışlar.
Tıpkı diğer gerçek para birimlerinde olduğu gibi sayıların maddi değeri biz kullanıcılar onlara değer verdikçe oluşmuş.

Hesabımızı nasıl bileceğiz?
Bu defter hesap tabloları programında kullandığımız dosyaya benzer şekilde bir bilgisayar dosyasında tutuluyor. ve elektronik cüzdan adı verilen uygulama ile açılıyor.
Kullanıcılar programı açtıklarında defterin tüm satırlarını görmüyor. Onun yerine defterde kendisine gönderilmiş toplam kaç birim bitcoin olduğunu görüyor. Defterde adı geçen her kişi defterin bir kopyasını kendi bilgisayarında saklıyor.

Bitcoin transferi nasıl gerçekleşir?
Birisinden ödeme istediğinizde ona kendi hesap kodunuzu söylemeniz yeterli. Ödeme yapacak kişi yakınınızda ise, örneğin mağazanızda ödeme yapacak bir müşteriyse hesap numaranızı kolayca gösterebiliyorsunuz.
Hesap numaraları uzun olduğundan numarayı karekod şeklinde bastırmak, ödeme yaparken de cep telefonu ile okutulması daha pratik. Hesap numarasını email ile ulaştırılabilirsiniz.

Havale ücreti alınıyor mu?
Ödeme yapmak için elektronik cüzdan programınızı kullanarak alıcının hesap numarasını ve göndermek istediğiniz bitcoin miktarını seçiyorsunuz.

Yeni Bitcoin nasıl oluşuyor?
Bitcoin gönderebilmeniz için cüzdanınıza daha önce yeteri kadar miktarın gelmiş olması gerekiyor. Ağ üzerinde bir grup bilgisayar da noter gibi çalışıyor. Ağda yayınlanan transfer işlemlerini kontrol ediyor ve onaylıyor.
Böylelikle mükerrer harcamalar önleniyor. Bu hizmetlerinin karşılığında onaylama işlemini yapan bilgisayarlara ödül olarak yeni bitcoin veriliyor. Sisteme yeni Bitcoin’lerin girişi de bu şekilde oluyor

Kullanmak güvenli mi?
Yüksek işlem gücüne sahip bilgisayarlarda yapılabildiği için bu işlem için madencilik benzetmesi yapılıyor. Bitcoin'in güvenilirliği altyapısını oluşturan kripto algoritmalarına yani matematiğe dayanıyor.
Bilinen yöntemlerle kırılabilmesi için yeryüzündeki bilgisayarların çoğunluğunun işlem gücünü bir araya getirmeniz gerekiyor. Sistemi bu şekilde alt etmek kolay olmasa da bilgisayar korsanlarının farklı yollarla hırsızlık yapmalarına şahit oluyoruz. Cüzdan hizmeti veren internet sitelerine yapılan çeşitli saldırılarda şimdiye kadar milyonlarca dolar değerinde bitcoin çalındı.

Nasıl bulundu?
Tıpkı İnternet'in ilk günlerindeki gibi önce teknoloji meraklısı küçük bir grubun kullanabildiği bitcoin cep telefonu uygulamaları ve ATM cihazlarıyla giderek yaygınlaşıyor. ABD senatosunun 'caiz' ilan etmesinin arkasında muhtemelen yeni iş olanakları yaratması yatıyor.

KAYNAK: HÜRRİYET-EKONOMİ

SHARE

About Güzelkelam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder