HONDA CİVİC SEDAN'I İNCELEDİNİZ Mİ?

Geçen haftadan da belirttiğimiz gibi bugünkü test aracımız 1.6 litrelik benzinli motoruyla Honda Civic VIII Sedan.Honda'nın Civic HB modelini piyasaya sürdükten sonra herkes sedan modelini beklemeye başladı.2006 yılının ortalarında Türkiye lansmanında tanıtıldı.Hacthback kardeşine göre daha oturaklı her anlamda daha geniş bir hacime sahip olması ve sedan olmasıyla Türk kullanıcıların beğenmesine kesin gözüküyordu ki ve de öyleydi.Dış dizaynda araç şasesinin yere daha yakın olması ve aracın ön lambalarından arka stop lambalarına kadar giden ince çizgisi arabayı çekici yapan dış etmenlerin başında yer alıyor.İç dizaynında ise yine kardeşi gibi iki ayrı gösterge grubu kullanılmış.Direksiyonun altında renkli bir devir göstergesi ve üst kısımda digital hız göstergesi mevcut.Hız göstergesinin olduğu kısımda hararet ve yakıt göstergeside bulunuyor. Orta kol dayama ve onun altındaki gözlük koyacağı kısım güzel bir tasarıma sahip.

 Honda Civic sedan modelinde 1.8 lt benzinli, 1.6 lt benzinli ve 1.4 Hybrid motorlu versiyonları var. Bizim kaleme aldığımız 1.6 litrelik motor 6500 d/d 125 hplik yüksek bir güç üretimi sağlıyor.Bu da aracın 0-100km hızlanmasını 10.5 saniyede ulaşmasına imkan tanıyor. Dizel seçeneği bulunmaya araçta kullanılan atmosterik i-vtec motor LPG ile tam uyumlu.Hatta 2011 yılında imzalanan bir anlaşma ile BRC marka lpg'yi garanti dışı kalmadan araçlarına sorunsuz bir şekilde taktırma olanağı sağlıyor.Bu yönüylede dizel motor üretmemesinin açığını kapatmış oluyor diyebiliriz. Ben şahsen araçta kullanılan otomatik şanzumandan size bahsetmek istiyorum.Çünkü araçta kullanılan tam otomatik şanzuman sorunsuzluğuyla mükemmel derecede iyi.Çoğunuz da duymuşsunuzdur ki otomatik bir araç istiyorsanız Toyota veya Honda tercih etmelisiniz.

Bu şanzumanda ayrıca kullanılan bir güzel özellik ise 'S' modu. Aracı 'S' moduna aldığınızda tam otomatik bir şanzumanı sanki tiptronikmiş gibi kullanabilmeniz mümkün. Bunu da direksiyonun hemen arkasına sağ(+artırma) ve sol(-eksiltme) konumlandırarak size üst devirlerde spor bir kullanım sağlamış oluyor.Bu da aracı hem aile hem de gerektiğinde spor bir araba havasına sokabiliyor.Aracın tüketim değerlerine gelecek olursak ortalama normal bir kullanımda yaklaşık olarak 9 litre benzin tüketiyor.Tabi bu değeri aşağı ve yukarı çekmek tamamen sizin elinizde.

GÜZELKELAM.COM ANDROİD UYGULAMASINI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Honda Civic Sedan tanıtım videosu

Bu hafta sizler için Honda Civic Sedan modelini inceledik.

Soru görüş ve önerileriniz için serkanbolat@guzelkelam.com adresine mail atabilirsiniz.
                                                                                                                                   Musa Safa Balcı

SHARE

About Güzelkelam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder