500 Metre Uzağı Aydınlatabilen Farlar-Audi

 Bazı farlar var ki direksiyon ile beraber dönebiliyor, karşıdan gelen araçları fark ettiğinde sönükleşiyor ya da yoldaki virajlara uyum sağlayarak sürücünün işini bir hayli kolaylaştırabiliyor. Fakat bu kez Audi mühendisleri çok iyi ve yenilikçi bir çalışmanın eseri olarak ortaya çıkan Laserlight sistemiyle farların görüş mesafesini bir hayli artırmış görünüyorlar. Audi yetkililerine göre bu farların menzili 500 metre. Audi, Las Vegas’ta düzenlenen CES Tüketici Elektroniği Fuarı’nda, yeni konsepti Audi Sport quattro laserlight concept car’ı tanıtıyor. Audi’nin gelenek ile geleceği harmanladığı Audi Sport quattro laserlight concept car, sportif yapısı ve parlak kırmızı rengi ile adeta göz kamaştırıyor.

Peki, laserlight sisteminin bu kadar uzak mesafeleri aydınlatmasının arkasında hangi nedenler yatıyor?

Audi mühendisleri yaptıkları çalışmalarında standart uzun farların yerine mavi lazer modülleri kullanmışlar. Bir fosfor levhasının içinden geçirilen lazer diyotlar beyaz bir ışığın elde edilmesini sağlıyor. Bu teknikle beraber LED’lerden üç kat güçlü, menzili 500 metreyi bulan bir ışık hüzmesi oluşuyor. Parlaklıkları daha güçlendirilen bu farlar yolun çok daha iyi görülmesini sağlayarak daha güvenli bir sürüş imkânı sunuyorlar. Akıllara karşıdan gelen araçların bu uygulamadan olumsuz yönde etkilenebilecekleri ihtimali geliyor. Fakat Audi mühendisleri buna da bir çare düşünüyorlar. Farlar karşıdan araç geldiğini fark ettiğinde sönükleşiyor. Bu farlar Audi’ nin R18e-tron Ouattro LMP1 yarış arabasında kullanılmakta fakat ABD güvenlik düzenlemeleri nedeniyle piyasaya çıkmaları birkaç yılı bulabilir.Audi Sport quattro performansıyla yüksek beklentileri karşılayabilecek düzeyde:

Audi, Las Vegas’ta düzenlenen CES Tüketici Elektroniği Fuarı’nda, yeni konsepti Audi Sport quattro laserlight concept car’ı tanıtıyor. Audi’ nin gelenek ile geleceği harmanladığı Audi Sport quattro laserlight concept car, sportif yapısı ve parlak kırmızı rengi ile adeta göz kamaştırıyor. Sekiz silindirli 4.0 TFSI motor ve e-tron teknolojili elektrikli motoruyla birlikte 700 HP güç üreten Audi Sport quattro laserlight concept car, 100 kilometrede ortalama 2,5 litre yakıt tüketiyor. Hibrid motoru sayesinde 0’ dan 100 km’ye  3,2 saniyede çıkabiliyor. 700 beygirlik Audi Sport Quattro Laserlight max. 305 km hız yapabiliyor. Sadece elektrikli motoruyla 50 kilometre menzili olan araç, COD (Cylinder on demand) özelliğiyle de yol ve hız koşullarına göre dört silindiri kapatarak, dört silindiriyle hareket edebiliyor. Bu özelliği de aracın daha az yakıt tüketmesini sağlıyor.
             
                                                                                                   Ali Geçer
SHARE

About Güzelkelam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder