YENİLENEN MAZDA 3 SİZLER İLE...


Merhaba sevgili otomobil tutkunu kardeşlerim, bugün baştan aşağı yenilenen Mazda 3 ile karşınızdayız. 
Mazda'nın 6. nesil araçlarının üçüncüsü olan Yeni Mazda3, ilk bakışta beklentileri arttırmak ve ona sahip olma keyfini sürekli kılmak için tasarlanmış. Otomobil birçok yönüyle değişime uğramış olsada dışardan bakıldığında eski nesil Mazda 3’teki çizgilerini korumuş.Fakat ince dokunuşlar ve küçük detaylarla modernize araç muhteşem bir dizayna kavuşmuş gözüküyor.Hachtback ve sedan modeli olmak üzere 2 farklı kasa tipi ile sunulan yeni Mazda 3  1.5 ltlik 120 hp güç üreten atmosferik motoruyla sizlerle buluşturulmuş.Otomobili manuel veya otomatik olarak alabilmeniz mümkün.

 Otomobilin ön ızgarasındaki krom detaylar hemen göze çarpıyor. Farlara yerleştirilen oval LED aydınlatmalar da spor bir görünüm sağlamış.Ayrıca far yapılanmasına ilk baktığımda bana Volvo v40’tan izler gördüm.Far yapısının konumu ve içerisindeki oval tasarım bana v40’ı anımsattı.Özellikler bahsetmek istediğim bir diğer görsellikte otomobilin ön kısmına  yan taraftan baktığınızda kapıdan farlara inen eğimli bir çizgisi olması benim çok hoşuma gitti.Otomobilin hachtback modelindeki arka yüzü harika göründüğünü söylemeliyim.Köpek balığını andıran bakışlarıyla stop lambalarının konumu ve şekli fevkalede.İki adet egsoz borusunun araca gömülü olması ve alaşımlı olmasıda görselliğiyle yeterince iyi görünüyor.İç tasarıma geçecek olursak, ilk baktığımda a3 gördüğümü sandım.Çünkü gerçekten iç tasarımı a3 ile çok yakın bir benzerliğe sahip.3 kollu direksiyon simidi olsun,göstergeler olsun, navigasyon ve müzik çaların konumlandırılışı ve boyutu olsun,digital klimanın konumu olsun,vites kolunun arkasındaki joystick olsun hepsi neredeyse a3 ile birebir.Farklı olarak gözüme çarpan havalandırma ızgaraları.Bir de bu model C segmenti bir araçta elektronik park freni kullanılsa daha güzel olabilirmiş.Ayrıca bu araçta sunroof un opsiyonel olarak dahi sunulmaması en büyük dezavantajı olsa gerek.
 
Otomobilimizin motoru yeni geliştirilmiş SKYACTIV-G 1,5 litre, çok daha iyi yakıt tasarrufu sağlayan, hafif ve kompakt bir benzinli motordur. Bu motor 120 hp güç,150 Nm tork değerine sahip. SKYACTIV-G 1,5 litre motoru, altı ileri SKYACTIV-DRIVE otomatik veya altı ileri SKYACTIV-MT manuel şanzıman ile tercih edebiliyorsunuz. Bu motor aracın 0-100 km/h ‘a 10.3 sn’de çıkarabiliyor.Buna karşılık verilen yakıt değerleri gayet makul.Şehir içi 6.4,şehir dışı 4.2 ve ortalama 5.0 lt yakıt değerleri verilen teknik verilen gerçek hayatta örtüşürse harika olur.Baz versiyonu 55.500 TL ‘lik bir satışla başlasada 72.000 TL’ye çıkan fiyatı biraz pahalı gözüküyor.Yinede satışlarda ne durumda olacağını göreceğiz.
Yenilenen Mazda 3 Tanıtım vidoesu sizlerleSHARE

About Güzelkelam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder